Wyposażenie obowiązkowe samochodów

Wyposażenie obowiązkowe samochodów

Odpowiednie wyposażenie samochodu decyduje nie tylko o komforcie jazdy, ale przede wszystkim jej bezpieczeństwie- zarówno kierowcy, jak i towarzyszących mu pasażerów. Przed wyruszeniem w każdą podróż o charakterze wakacyjnym lub służbowym, należy więc należycie się do niej przygotować, zabierając ze sobą obowiązkowe wyposażenie auta. Co dokładnie powinno znaleźć się na pokładzie samochodu?

Kierowców poruszających się po drogach samochodami osobowymi i ciężarowymi obowiązują zapisy Prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z nim, na obowiązkowym wyposażeniu każdego pojazdu znaleźć muszą się trójkąt ostrzegawczy i sprawna gaśnica, a w przypadku aut ciężarowych, aut nauki jazdy i taksówek również gaśnica.

Bezpieczeństwo i normy w transporcie

Nieobligatoryjne, choć jak pokazuje życie, niezbędne podczas podróży są też linka holownicza, zapasowe żarówki, kamizelka odblaskowa, koło zapasowe wraz z podnośnikiem i klucz do kół. Ich brak może okazać się kłopotliwy w trakcie nieprzewidzianych zdarzeń drogowych. Z kolei brak obowiązkowego wyposażenia może też skutkować karą w postaci mandatu.

Kierowca nieprzestrzegający przepisów może być obciążony karą w wysokości od 20 do 500 zł w przypadku braku trójkąta ostrzegawczego. Taką samą kwotę zgodnie z prawem można nałożyć na kierowcę podróżującego bez gaśnicy lub z przeterminowaną gaśnicą. Kara za niewystawienie trójkąta ostrzegawczego w trakcie awarii może z kolei wynosić 150 zł.

Kary i mandaty

W trosce o maksymalny komfort i bezpieczeństwo podróżujących z nami osób, wszystkie pojazdy wyposażyliśmy w wymagane wyposażenie. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty przewozów i życzymy miłej podróży!

Leave a Reply