Bezpieczena podróż dziecka na wakacje

Bezpieczena podróż dziecka na wakacje

Wymarzone wakacje to czas radości dla każdego dziecka. Rodzice, którzy wysyłają pociechę na kolonię lub obóz, często jednak przeżywają dodatkowy stres związany z czekającą dziecko podróżą. Wciąż bowiem nie brakuje na naszych drogach kiepskich pojazdów z wadami technicznymi i kierowców, którzy zaniedbują swoje obowiązki zawodowe.

Na szczęście rodzice wysyłający dziecko na wakacje nie są bezradni. Co mogą zrobić, by skontrolować stan pojazdu i kierowcę busa lub autobusu wiozącego dzieci nad morze lub w góry? Jak mogą poprawić bezpieczeństwo swoich pociech i oszczędzić sobie nerwów związanych z ich podróżą?

Stan techniczny pojazdu i badania kierowcy

Przede wszystkim rodzice mogą zdecydować się na sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Wystarczy, że zadzwonią do najbliższej jednostki policji i poproszą o kontrolę. Dobrze, by była ona przeprowadzona odpowiednio wcześniej przed wyjazdem. Kontrola na godzinę przed wyruszeniem w drogę opóźni wyjazd, co z z pewnością może popsuć wszystkim humor.

W trakcie takiej kontroli policjanci sprawdzą między innymi opony, hamulce i oświetlenie pojazdu. Wcześniejsza kontrola to też więcej czasu na naprawę ewentualnych nieprawidłowości lub podstawienie innego, sprawnego podjazdu.

Informacje i opinie w Internecie

Na kontroli samego pojazdu się nie kończy – w końcu poza jego stanem technicznym liczy się też stan trzeźwości kierowcy. Jeżeli mają Państwo co do niego wątpliwości, należy niezwłocznie skontaktować się z policją. Na miejscu policjanci sprawdzą też, czy kierowca posiada ważne badania lekarskie i licencję do przewozu osób.

Leave a Reply